|
MŁODZI EUROPEJCZYCY DLA ŚWIATA BEZ PRZEMOCY
Od 20 do 22 września 2012r. członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza, działającego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Chojnie, wraz z młodzieżą pochodzącą z Polski, Ukrainy, Rosji, Węgier, Włoch, Słowacji, Rumunii i Niemiec, wzięli udział w projekcie „Młodzi Europejczycy dla Świata bez Przemocy” zorganizowanym przez Wspólnotę Sant’Egidio. Projekt miał na celu zaangażowanie młodych ludzi w refleksję nad historią Europy, rozbudzenie w nich świadomości błędów przeszłości spowodowanych nazizmem, rasizmem i antysemityzmem, promowanie wśród uczestników odpowiedzialnego poczucia europejskiej przynależności.
W czwartek, 20 września, uczniowie pogłębili znajomość historii Shoah, słuchając między innymi świadectw przedstawicieli narodowości żydowskiej i romskiej, którzy przeżyli obozy koncentracyjne. Ogromne poruszenie wywołały wspomnienia Beli Vargi, węgierskiego Żyda, który w młodości przeżył horror Holokaustu.
Kolejnego dnia wolontariusze odwiedzili Muzeum – Obóz Koncentracyjny Auschwitz – Birkenau. Przedpołudnie wypełniło zwiedzanie Muzeum Auschwitz I. Po południu młodzież zgromadziła się w Birkenau, gdzie miała miejsce Ceremonia Pamięci z marszem wzdłuż torów śmierci, prowadzących do komór gazowych. Po marszu, w ciszy, zostały złożone wieńce pod pomnikiem upamiętniającym ofiary obozu. Wygłoszono wówczas w różnych językach apel o budowanie świata bez przemocy.
Ostatniego dnia, oprócz zwiedzania Krakowa, uczestnicy projektu mieli możliwość podzielenia się swoimi przeżyciami podczas konferencji. Bezpośrednie zetknięcie z miejscami i świadkami Holokaustu pozwoliło im skonfrontować doświadczenia codziennego życia w dzisiejszych czasach z europejską historią. Międzynarodowe spotkanie młodych zakończyło się marszem ze świecami po krakowskich Błoniach. Pragnienie budowania świata bez przemocy zostało w symboliczny sposób wyrażone w oficjalnym wręczeniu przedstawicielom każdego z miast apelu odczytanego wcześniej w Birkenau.
Nie możemy zapomnieć o Auschwitz. Zarówno Shoah – zło wyrządzone narodowi żydowskiemu, jak i Porrajmos – zagłada Romów i Sinti oraz ludobójstwo innych mieszkańców Europy ostrzegają nas przed nienawiścią, która może odrodzić się także dzisiaj w okrucieństwie wobec słabszych, ludzi starszych, bezdomnych, niepełnosprawnych…
Opiekun SKW – Katarzyna Mickiewicz – Bindas
|